Procedúry a výkony

canstockphoto18678550   canstockphoto17769790   canstockphoto10854968         

         Indikácie -možnosti využitia:

  • pichavé alebo tupé, ťahavé bolesti krčnej, hrudnej, driekovej a krížovej chrbtice s vyžarovaním do horných alebo dolných končatín,
  • poruchy dýchania,
  • bolesti kĺbov – ramenných, bedrových, lakťov, kolien, zápästí, po zlomeninách,
  • pocity stuhnutia, mravenčenia, oslabenia alebo pálenia svalov,
  • procedúry sa aplikujú aj počas neurologickej liečby (infúzie,ap.),
  • procedúry nie sú bolestivé
  • rýchla úľava od bolesti pri dodržaní odporúčaných postupov.    

          Mäkké techniky – odborná terapeutická masáž, špeciálna metóda liečby, ktorá výrazne zmierňuje bolesti pohybového systému vzniknuté na základe reflexných zmien. Pri aplikácii dochádza k obnoveniu funkcie svalov na základe uvoľnenia stuhnutosti. Terapia sa sústreďuje na kožu podkožie, svaly a šľachy. Osobitná pozornosť je venovaná jazvám  v miestach bolesti, ktoré často na základe prepojenia do hĺbky evokujú bolesti pohybového aparátu.

          Mobilizačné techniky – metóda, ktorá nenásilne upraví nesprávne postavenie kĺbov – blokády, pričom využíva uvoľnenie bez nárazových hmatov. Vykonáva sa na základe vyšetrenia porúch funkcie kĺbov. Blokády kĺbov môžu spôsobovať bolesti chrbtice, hrudníka, hlavy, bolesti sedacieho nervu, tŕpnutie rúk a iné.

          Úprava postavenia a funkcie  krčnej chrbtice a rebier uvoľnenie blokád a  bolesti hlavy a ramien, zlepšenie dýchania a odstránenie bolesti hrudníka a hrudnej chrbtice.  Tieto poruchy spôsobujú nález útlaku platničky na CT alebo MRI náleze. Procedúra sa využíva aj pri terapii migrény, karpálneho tunela, bolesti lakťov.

          Úprava nesprávneho postavenia driekovej a krížovej chrbtice, ktoré spôsobujú vysunutie platničiek, ich prolaps, protrúziu s útlakom na miechové korene segmentov  chrbtice, najmä L4-L5, L5-S1, čo vyvoláva bolesti vyžarujúce do dolných končatín  až do lýtka a päty. Terapia je zameraná na  postihnuté miesta v chrbtici a pri dodržiavaní odporúčaní  aj k úprave postavenia – vysunutia – platničky. Podrobnejšie viď Manuálna terapia

          Liečba po cievnej príhode (po porážke, stroke therapy), po operáciách mozgu. Ide o celosvetové pohybové liečebné koncepty, ktoré sa využívajú u pacientov so svalovým oslabením polovice tela po cievnych mozgových príhodách, po operáciách mozgu. Cieľom konceptov je udržanie maximálnej sebestačnosti pacienta v domácnosti aj vonku, prípadne v zamestnaní. Dá sa využívať u dospelých aj detí.

canstockphoto3729560   

          Elektroliečba – patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej sa využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie. Systém je vhodný na liečbu rôznych neurologických a iných ochorení sprevádzaných bolesťou a zvýšeným, alebo zníženým svalovým napätím. Podporuje chod fyziologických procesov v tkanivách, uvoľňuje bolesť, ovplyvňuje krvný obeh a látkovú výmenu, uvoľňuje alebo stimuluje svalstvo a zmierňuje opuchy.

          Kinesiotaping – fixácia a spevnenie oslabených svalových skupín pomocou tejpov – elastických pások, ktoré nebránia pohybu, pomáhajú poškodenému svalu zapojiť sa do reťazcov pohybu. Využívajú sa u detí pri plochonoží, u pacientov s vybočeným palcom (hallux valgus), u športovcov pri bolestivom alebo oslabenom pohybe.

         Úprava nesprávneho postavenia bedrových kĺbov, halux valgus – metóda  umožňujúca správne postavenie hlavice a jamky  postihnutého kĺbu, ktorá sa využíva u detí od 6 rokov a u dospelých najmä pri terapii bedrových kĺbov,  a podobne.

Comments are closed.