Bolesti hlavy a chrbtice u detí

canstockphoto29420138     canstockphoto23177541   canstockphoto23153368

Bolesť hlavy a pohybového aparátu u detí často rodičov zaskočí. Deti sa sťažujú na relatívne silné tupé alebo pichavé, tlakové, ale aj šteklivé alebo vŕtavé bolesti rôznych miest hlavy, pričom detský lekár nediagnostikuje žiadne ochorenie, len napríklad zlé držanie tela, plochonožie alebo zošikmenie panvy a podobne.

Deti si nezvyknú bolesť vymyslieť, preto im venujte náležitú pozornosť. Viď Facebook –  Fyziofit.

Pri bolestiach hlavy sú deti  v škole aj doma neposedné, často sa „vrtia“, sú nepokojné. Môžu si zhoršiť prospech,  niekedy sa zhorší reflux, ťažké dýchanie pri námahe.

Náhla, silná  bolesť  krčnej chrbtice s obmedzením pohybu pohyboch (pri úklone alebo otočení – nie do predklonu!) hlavy je u detí pomerne častá, najčastejšie ráno po zobudení. Jedná sa o akútny ústrel krčnej chrbtice, vznikajúci po spánku v zlej polohe chrbtice a krku.

canstockphoto14953672     canstockphoto18776703     canstockphoto13055723

Pri bolestiach chrbtice – hrudníka, drieku, krížov sa vyšetrí postavenie tela (postura) a jeho pohyby v rôznych polohách, diagnostikujú sa základné poruchy a nato sa prispôsobí ideálna terapia. Pri rozhovore  dieťa často udáva bolesti záhlavia, čela, temena,  niekedy aj bolesť za očami alebo sťažené dýchanie. Pri liečbe dochádza k úprave stavu pomocou jemných nebolestivých pohybov, pričom rešpektujeme pocity dieťaťa. Následne sú rodičia a dieťa inštruovaní o cvičeniach a úprave denných činností.  Pri vyšetrení a liečbe detí je nutná prítomnosť rodiča, ktorý odpovedá na otázky.

Ak má dieťa nočné bolesti dolných končatín –  kolien, stehien, ktoré ho budia zo spánku, nemôžme ich skrývať za pojem „rastové bolesti“ , preto je ošetrenie na našom pracovisku vhodnou metódou odstránenia týchto problémov.

Plochonožie – má moje dieťa ploché nohy? Stav stupají závisí od postavenie celej dolnej končatiny, ako aj od postavenie panvy. Pre liečbu „nesprávneho postavenia stupají“ je správne navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vyšetrí príčinu padnutia pozdĺžnej klenby nohy a nastaví terapiu, pretože chyba nemusí byť v klenbe nôžky.

Na vyšetrenie a liečbu sa môžete objednať na doleuvedenom telefónnom čísle.

IMG_2815  IMG_2813  

Comments are closed.